Skip to content Skip to footer

Egr Nedir (Egzoz Gaz Devirdaim) ?

Egzoz Emisyon Standartlarını” (Euro 4 – Euro 5 – Euro 6 gibi) belirleyen ve egzozdan çıkan gazların havayı daha az kirletmesi için araçların egzoz sistemleri ile ilişkilendirilmiş olarak çalışan motor parçalardır.

EGR Valfi Nedir ?

EGR Valfi ise dışarı atılacak egzoz gazlarının bir kısmının tekrar motora girmesini sağlar böylece yanma odasındaki oksijen miktarı azaldığı için yanma reaksiyon ve hızı azalır neticesinde yanma sıcaklığı düşer. Düşük yanma sıcaklığı, nitrojen oksit emisyonunun azaltılmasını sağlamaktadır. Motor tam yükte çalışırken EGR Valfi kontrol ünitesi tarafından devre dışı bırakılır , çünkü iyi bir güç kazancı için yanma odasında fazla miktarda oksijen bulunması gerekir.

EGR Neden Arızalanır?

EGR özellikle kalitesiz mazot ve standartlara uymayan motor yağı kullanımı ile zamanla tıkanır.Buda arızalara neden olur.

Tıkanıklık belirli bir seviyeye geldiğinde aracın göstergesinde motor arıza ikazı veya partikül filtre dolu uyarısı verir ve motor gücü kısıtlanır.Bu durumda asıl yapılması gereken parçaları yenisi ile değiştirmek olsa da yüksek maliyetlerinden dolayı ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde EGR problemlerinde çözüm olarak arızalı parçaların iptali işlemi uygulanmaktadır.Araç yazılımı ile Egr iptal edilen araçlar muayeneden sorunsuz olarak geçerler.

× WhatsApp İletişim